Amerika’nın En Büyük Rafinelerinden Birinde Korkunç Yangın: Petrol Fiyatları Etkilenebilir

Amerika’dan gelen bir yangın haberi kısa sürede gündemde yer aldı. New Orleans’ın yaklaşık 40 mil batısındaki Garyville, Louisiana’da bulunan bir rafineri depolama tankında çıkan büyük yangın sonrası tahliye emri verildi. Pek çok yerden görülen yangına müdahale edildi.

New Orleans’ın yaklaşık 30 mil (48 kilometre) kuzeybatısındaki Garyville’de bulunan ve Amerika’nın en büyük 3. petrol rafinerisi olan Marathon Petroleum tesisinde yangın çıktı.

Cuma günü çıkan ve gökyüzüne simsiyah yapan yangının ardından Güney Louisiana’daki bir rafinerinin 3,5 km yakınında bulunan halka tahliye emri verildi. Emrin ardından bölgedeki bazı okullar tahliye edildi.

Yangın rafinerinin geniş silindirik depolama tanklarıyla çevrili bir bölümünde devam ederken en az bir tankı kullanılamaz hale getirdiği görüldü.

John the Baptist Parish Başkanı Jaclyn Hotard, ‘yangının tesiste kontrol altına alındığına dair güvence verilmesine rağmen’ önlem olarak rafineri yakınlarında yaşayanların zorunlu tahliyesini emrettiğini söyledi.

Marathon Petroleum tarafından yapılan açıklamada, “Salınım ve yangın rafineri arazisi içinde kontrol altına alındı ve herhangi bir yaralanma olmadı” ifadelerine yer verildi.

‘Yangın şu anda kontrol altında ve rafineri arazisindeki iki tankın ortak muhafaza alanı içinde kaldı. Her iki tankta da hasar meydana gelmiştir.’ açıklaması da yapıldı.

Yapılan açıklamalarda yangının nedeninin belirlenmesi için bir soruşturma yürütüleceği de belirtildi.

Marathon Petroleum Corporation yangının rafineri arazisi içinde olduğunu ifade ederken ve bir itfaiyecinin yüksek ısı stresi yüzünden yangının çıkmış olabileceğini değerlendirildiği söylendi.

Yetkililer çıkan yangının petrol fiyatlarına etki edebileceği yönündeki tahminlerini de dile getirdi.

İşte korkunç yangına dair o anlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x