Evinde bunu yapan yandı ‘Bakanlık duyurdu çok büyük para cezası var’

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiren flaş karar. Çoğu kişi bilmiyor ama evinde bunu yapmanın çok büyük para cezası bulunuyor. Alınan yeni karar, 2024 yılı idari para çevre kanunu cezaları kapsamında Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık komşuları rahatsız etmenin para cezası var. 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci Maddesinde Yer Alan Tevkifat Oranları Hakkında Karar kapsamında evinde gürültü yapan kişilere kesilecek olan para cezası arttı.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Apartman ya da sitede oturanlar dikkat! Yeni yönetmelikle birlikte evde gürültü yapmanın ve komşu gürültüsü şikayetlerinin para cezaları ortaya çıktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın aldığı karar para cezaları, evde gürültü yapmak veya komşusu tarafından gürültü şikayeti yapılması durumunda uygulanacak.

ÇOK BÜYÜK PARA CEZASI VAR

Bakanlık tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, ev sahipleri ve kiracılar, gürültü şikayeti almamak ve ceza ödememek için evdeki gürültü seviyesini düşük tutmak zorunda kalacak. 2024 itibariyle, komşuyu rahatsız etmenin para cezası 7 bin 667 liraya yükseldi. 2023 yılında 4 bin 831 TL olan para cezasına böylelikle 2 bin 836 liralık zam yapıldı. Gürültü yapan kişilere haklarında şikayet olması durumunda 7 bin 667 TL para cezası uygulanacak. Gürültü şikayeti bakanlığın Alo 181 hattı üzerinden yapılacak.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Gürültü yapan komşunuzla konuşarak sorunu çözmeye çalışmanız önemlidir. Ancak, konuşmanıza rağmen eğer komşunuz hala gürültü yapmaya devam ediyorsa, başka yollara başvurulabilir. Öncelikle apartman yönetimine sorunu bildirebilirsiniz. Apartmanda alınan karar yeterli kalmazsa ve komşu gürültüsü için belediye zabıtasına şikayet ederek idari para cezası kesilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bulunduğunuz yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak komşunuzun gürültü yapmasını yasaklatabilirsiniz.

EVİNİ KAYBEDEBİLİR

Tüm bu yöntemlere rağmen sorun hala devam ediyorsa, KMK’nın “kat mülkiyetinin devri mecburiyeti” başlıklı 25. maddesine göre tüm kat malikleri katılarak gürültücü komşunun evini satın alabilir.

Güncelleme: 01 Şubat 2024 / 12:14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x