Hedefte emeklilik yaşı var: İktidar yalanladı ancak çalışma yapılacağı programda açıkça yer aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı “2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”, dün gece Resmi Gazete’de yayımlandı. İletişim Başkanlığı’nın yalanladığı emeklilik yaşı ile Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet’in din kültürü için birlikte çalışacakları iddiaları programda yer aldı. Programa göre ayrıca ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak öğretiminin niteliğinin artırılması için ortak çalışacak. 

Emeklilik yaşı konusunda şu ifadeler yer aldı: 

“Doğuşta beklenen yaşam süresindeki artışa uyumlu olarak emeklilik yaşının belirlenmesi için otomatik ayarlama mekanizmalarına ilişkin çalışmalar yapılacaktır. Aylık bağlama sistemi kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik edecek ve mali yük getirmeyecek şekilde yeniden düzenlenecektir.”   

Programda dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

  • Otomatik katılım sisteminin (OKS) işveren katkısını da içeren ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşeceği tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak.
  • Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için geliştirilen Fiziki Altın Tasarruf Sistemi (FATSİ) uygulaması yaygınlaştırılacak.
  • Yükseköğretim kurumlarına kayıtlı 25 yaş altı öğrencilerin bireysel emeklilik sistemine (BES) katılması ve sistemde kalması teşvik edilecek. 

YABANCIYA İŞ KAPISI

  • Türkiye’de milyonlarca işsiz olmasına karşın yabancı işçilere kapı sonuna kadar açılıyor. Programa göre, yurtiçinden temininde zorluk yaşanan hallerde işgücü piyasasının farklı vasıflarda ihtiyaçlarını karşılamak üzere göç ve istihdam politikalarının dengeli bir şekilde uyumlaştırılması sağlanacak.

TAKSİTE VE NAKİT ÇEKİME SINIRLAMA

Programda en dikkat çekici konulardan biri, enflasyonla mücadele için vatandaşın tüketimini düşürmeye yönelik atılacak adımlar oldu. Programda kredi kartı ile alışveriş ve nakit çekimlerde taksit için sınırlama getirilmesinin sinyali verildi. Para politikası araçlarının enflasyonu düşürme amacıyla güçlü bir şekilde kullanılmaya devam edileceği, maliye ve gelirler politikalarının para politikasıyla koordineli olarak yürütüleceği belirtildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x