Yumuşak yatakta yatmayın! Bel sağlığını tehdit eden 5 yanlış alışkanlık

1- SOKAĞA TERLİ HALDE ÇIKMAK

Havanın soğuk olması belde kas ile tendonların soğuması beraberinde tutulmalar ve ağrılar olarak vücutta kendini gösteriyor. Sonbahar mevsimine uygun şekilde giyinmenin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Murat Hamit Aytar, “İnce giyinip üşütmemeli ya da kalın giyinip terlememelisiniz. Terlemek ve sonrasında soğuk havaya maruz kalmak bel ağrılarının temel nedenlerinden biri” dedi.

2- UZUN SAATLER BOYUNCA MASA BAŞINDA OTURMAK

Bilgisayar başında uzun saatler boyunca çalışmak vücudumuzu hem uygunsuz bir pozisyona maruz bırakıyor hem de kasların zaman içinde zayıflayıp yağlanmasına sebep oluyor. Masa başında çalışanlar için bel boşluğunu destekleyen bir yastık kullanılmasını öneren Doç. Dr. Murat Hamit Aytar, “Dik oturuş pozisyonu bel sağlığı için çok önemli. Kullandığınız bilgisayarın seviyesini, klavyenin bulunduğu yeri ve masa yüksekliğini de vücut ölçülerinize uygun hale getirmelisiniz” önerisinde bulundu.

3- ISINMADAN SPOR YAPMAK

Düzenli spor yapmanın sağlığımıza olumlu yönde katkıları var ancak spor yaparken çok dikkatli olmalıyız. İyi ısınmadan, kontrolsüz ve ani şekilde başlanan bir spor aktivitesi beraberinde başta bel olmak üzere ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor. Özellikle vücut geliştirme, ağırlık kaldırma gibi aktivitelerle uğraşanların ısınmadan spor yapmaya başlaması gerekiyor. Doç. Dr. Murat Hamit Aytar, “Kontrollü hareket etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz” diye konuştu.

4- AĞIR VE BÜYÜK ÇANTA TAŞIMAK

Günlük hayatta birçok kişi sokakta çanta taşıyor ancak içlerimizden bazıları sandığımızdan daha da büyük bir yanlış yapıyor. Özellikle tek tarafta vücudumuzda asimetrik yük oluşturur şekilde çanta taşımak vücudumuza sanılandan daha da büyük zararlar veriyor. Belimizdeki kas kalitesini düşüren hatalı alışkanlıklardan biri olan ağır ve büyük çanta taşımak yapılan en büyük yanlışlardan biri olarak görülüyor.

5- YUMUŞAK YATAKTA YATMAK

Uyurken daha konforlu olduğu düşünülerek yumuşak bir yatakta yatmak düşünülenin aksine aslında sağlığımız açısından oldukça zararlı bir seçim. “Yumuşak yatakta yatmak kadar yerde çok sert zeminde yatma alışkanlığı da belimiz için hiç istemediğimiz yıpratıcı faktörlerden” diyen Doç. Dr. Murat Hamit Aytar, “En ideal yatak seçimleri orta sert, ortopedik ve vücudun şeklini alan ancak çökmeyen yataklardır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x