Depremde yıkılan binadan sorumluydu: AK Partili isme tahliye

6 Şubat Maraş depremlerinde yıkılan ve ruhsatı, mimari ve statik projesi bulunmayan Tekin Apartmanı ile ilgili açılan davada tutuklu kalmadı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Antep’in İslahiye ilçesindeki 4 katlı Tekin Apartmanı’nda 16 kişi hayatını kaybetti. Bina 1990 yılında Yunus ve Ali Can kardeşler tarafından kaçak olarak inşa edildi. 2010 yılında Can kardeşler binayı AK Partili Veysi Tekin’e sattı. Zemin+1 kat olarak inşa edilen bina, Tekin satın aldıktan sonra zemin+4 kata yükseltildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) 7 akademisyen tarafından hazırlanan bilirkişi raporuna göre binanın ruhsatı, mimari ve statik projesi bulunmuyor.

KTÜ’nün bilirkişi raporunda, binanın yıkılmasında Can kardeşler ile Tekin’in asli sorumlu olduğu ve İslahiye Belediyesi’nin yapı kontrol birimi görevlilerinin de tali kusurlu olduğu ifade edildi.

Depremin ardından İslahiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde binanın ilk sahipleri Ali ve Yunus Can kardeşler ile binanın son sahibi AK Partili Veysi Tekin hakkında taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan dava açıldı. Üç sanıktan sadece Veysi Tekin, mart ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Davanın 8 Aralık’ta görülen üçüncü duruşmasında Veysi Tekin, binayı 4 daire ve 500 bin TL karşılığında satın aldığını ve tadilatına yüksek miktarda para harcadığını söyledi. Ayrıca depremde hastanelerin de yıkıldığını ve Tekin Apartmanı’nın da depremin şiddeti büyük olduğu için yıkıldığını iddia etti. Mahkeme ise davanın tek tutuklu sanığı Veysi Tekin’in tahliyesine karar verdi.

Mahkeme kararında Tekin’in tahliye gerekçesi şöyle açıkladı: “Tutuklulukta geçirdiği süre, mevcut delil durumu ve toplanacak deliller, sanığın savunması, soruşturma ve kovuşturma aşamasında toplanan deliller ve dosya kapsamı itibariyle delillerin büyük çoğunluğunun toplanmış olması ve toplanmayan delillere ilişkin olarak sanığın delilleri karartma ve değiştirme şüphesinin bulunmaması, sanığın sabit ikamet sahibi olması…”

Tekin hakkında yurtdışına çıkış yasağı da konuldu.

AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİNDE GÖREV ALDI

İslahiye’de Tekin’in inşa ettiği çok sayıda binanın yıkıldığı ve hasar gördüğü iddia edildi. Bunların arasında 6-7 yıllık apartmanlar dahi olduğu öne sürüldü. Uzun süre AK Parti ilçe yönetiminde görev alan Tekin, 2014 seçimlerinde AK Parti’nin birinci sıradan İslahiye Belediye Meclis üyesi seçildi ve Antep Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi oldu. Tekin’in belediye meclis üyesi olduğu dönemde Şamil Tayyar ile yakın ilişkide olduğu da iddialar arasında. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x