Instagram hesabını kopyaladılar, 4 bin kişiyi dolandırdılar

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bir giyim mağazası işleten Haydar Sular, 17 gün önce bir müşterinin, butiğin Instagram hesabı üzerinden aldığı elbisenin kendisine ulaşmadığını belirtmesi üzerine sosyal medya hesaplarını kontrol etti.

Sular, butiğinin aynı isimle açılan sahte sosyal medya hesabını fark etti. Sahte hesabı inceleyen Sular, marka ürünleri yarı fiyatına satışa çıkardıkları yalanı ile vatandaşları dolandırdıklarını tespit etti. Delilleri toplayan Sular, avukatıyla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundu.


İşletme sahibi Haydar Sular

“SABAH AKŞAM TELEFONLA DURUMU ANLATIYORUZ”

Haydar Sular, “Bizi bir müşteri aradı, onun sayesinde durumu fark ettik. Bizim ismimiz, logomuz, adresimiz ve mağazamızın içinden görüntülerle Instagram hesabı açılmış. Farklı markalardan ürünleri sergileyerek, bizim sayfamızmış gibi yarı fiyatına satış yapıyorlar. İlk başta ‘Kapıda ödeme’ diyorlar, sonra ‘Kampanyamız sadece para transferi ile geçerli’ diyorlar. 27 Kasım’dan itibaren mağdurlar bize ulaşmaya başladı. Bu süre içerisinde yaklaşık 4 bin kişi mağdur oldu. Marka ihlali yönünden suç duyurusunda bulunduk. Bu süreçte iş kaybımız oldu. Sabah akşam telefonla vatandaşlara durumu anlatıyoruz. Bu dolandırıcıların yakalanacağına inanıyoruz” dedi.

11 BANKA HESABI KULLANMIŞLAR

Dolandırıcılara ait 11 banka hesabını tespit ettiklerini belirten Haydar Sular’ın avukatı Sena Tan ise “Müvekkilim açısından kişisel verilerin ve marka ihlalinin ardından şikayetçi olduk. Şu an tespit ettiğimiz 11 tane banka hesabı var. Bunların bir kısmına tedbir konuldu, bir kısmına da konulması bekleniyor. Bu aşamada vatandaşların bir kısmı, tüketici mahkemesine başvurmaya başladı. Daha fazla mağduriyet olmaması için onları da yönlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x