Vladimir Zelenskiy, ABD’li generallerin eleştirilerine tepki gösterdi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ordunun taktiği ile ilgili ABD’li generallerin eleştirilerine tepki göstererek, Rus ordusuna karşı operasyonlarındaki yavaşlamanın krizle değil, kış mevsimiyle ilgili olduğunu, bu yüzden operasyonlarının yavaşladığını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen “İkinci Ukrayna-Kuzey Avrupa Zirvesi”nin ardından bazı Avrupa ülkeleri liderleriyle düzenlenen ortak basın toplantısında ABD’li generallerin Ukrayna’nın karşı taarruza değil, savunmaya öncelik vermesi gerektiği yönündeki eleştirilerine tepki gösterdi.

Zelenskiy, “ABD’li generallerin, bazı şahısların ve askerlerin açıklamalarıyla ilgili şunu söyleyeyim; her halükarda bu krizle ilgili değil, bu kışla ilgili ve kışın karşı taarruz veya savunma operasyonları her zaman yavaşlar. Dolayısıyla bu sinyalin tam da bununla ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Rusya’nın bu yıl cephede herhangi bir zafer elde etmediğini belirten Zelenskiy, Rus birliklerinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ukrayna’nın doğusuna odaklandığını söyledi.

Zelenskiy, “Kışın her şey birçok nedenden dolayı yavaşlıyor, devletin doğusunun savunmasından bahsediyoruz çünkü Rus birliklerinin çoğu orada yoğunlaşıyor. Geçen yıl Wagner grubunun yenilgiye uğratıldığı yerde pek çok şey denediler. Şimdi çok sayıda birliklerini oraya gönderdiler. Yüz binlerce askerden bahsediyoruz. Dolayısıyla en önemlisi onları orada püskürtmek ve yok etmek” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ordusunun Karadeniz’de başarılar elde ettiği belirten Zelenskiy, “Zafere gelince herkes denizdeki büyük başarıdan bahsediyor ki bu gerçekten de bir başarıydı. Bence bu Ukrayna ordusu ve halkı için başarıdır ve gerçekten de Karadeniz’deki engel kaldırılmıştır. Rusya filosu Karadeniz’den itilmiştir. Bu da bir başarıdır. Sonraki operasyonlara hazırlanmalıyız” diye konuştu.

İSVEÇ BAŞBAKANI: ZİRVEDE DESTEĞİMİZİ YİNELEDİK, UKRAYNA SAVAŞI BİZİM SAVAŞIMIZ

Öte yandan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, sosyal medya platformu X’ten zirveye ilişkin yaptığı paylaşımda, Ukrayna’ya desteğin “yinelendiğini” aktardı.

Kristersson paylaşımında, “Şimdi, üyelik görüşmelerinde ve uzun süreli finansman konularında Avrupa Konseyi’nin kararlarıyla ilerlemek önemli. Ukrayna’nın savaşı bizim savaşımızdır” ifadesine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x